Επιμέλεια: Ζώης Αυγερινός | zoys@basketstories.net
Δημοσιεύτηκε: 26/03/2024 22:35
ACB (Ισπανία)

Ρεάλ

Η Ρεάλ έπαιξε «όσο χρειάστηκε» για να εξασφαλίσει το διπλό στην έδρα της Παλένθια το οποίο επετεύχθη με 78-86. Ο Faccundo Campazzo σημείωσε το καλύτερο του παιχνίδι στο ισπανικό πρωτάθλημα φέτος συγκεντρώνοντας ...35 μονάδες στην αξιολόγηση με 15 πόντους (4/5 τρίπ., 3/4 βολ.), 5 ριμπάουντ, 6 ασσίστ, 3 κλεψίματα και 12 κερδισμένα φάουλ! Σταθερά ο κύριος σκόρερ ο Dzanan Musa που ήταν ο πρώτος σε πόντους στην αναμέτρηση με 21. Ακολούθησε ο Deck με 11 πόντους. Από 8 και 7 αντίστοιχα πέτυχαν οι Poirier και Tavares, στους 7 έμειναν Yabusele, Alocen, αλλά και ο Fernandez που επέστρεψε στη δράση, ενώ αν και άποντος βοήθησε με 2 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 4 κλεψίματα o Fabien Causeur.

Μπαρτσελόνα

Μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι ο αγώνας της Μπανταλόνα με την Μπαρτσελόνα καθώς η ομάδα του Roger Grimau επικράτησε εύκολα με 75-93. Ο Dario Brizuela αναδείχθηκε σε πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης με 18 πόντους (4/4 δίπ., 3/6 δίπ., 1/2 βολ.) και ο Tomas Satoransky ακολούθησε με 15 πόντους και 4 ασσίστ. Ο Vesely σημείωσε 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ, ενώ από 9 πόντους σημείωσαν οι Rubio (4 ασσίστ), Abrines και Parker. Για μόνο 5,5 λεπτά αγωνίστηκε o Laprovittola. Άστοχος ο Willy Hernangomez με μόλις 1/9 σουτ και 2 πόντους, μαζεύοντας ωστόσο 7 ριμπάουντ.

Μπασκόνια

Η Μπασκόνια γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι με την Μπιλμπάο εκτός έδρας με 82-80, χάνοντας δικό της ματς σ' ένα κακό αποτέλεσμα που την σπρώχνει στην 10η θέση στη βαθμολογία και παρά τον εξαιρετικό Codi Miller-Mcintyre που σημείωσε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 7 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Ο Maik Kotsar ακολούθησε με 14 πόντους, ενώ ο Chima Moneke σημείωσε 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Chiozza σημείωσε 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασσίστ. Άστοχος ο Marinkovic με 1/6 σουτ και 2 πόντους.

Βαλένθια

Η Βαλένθια κέρδισε οριακά τη Μούρθια με 83-82 σε ένα ματς που έδειχνε να ελέγχει απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο με 49-31, αλλά λίγο έλειψε να χάσει λόγω της κακής τρίτης περιόδου (7-27). Ο Semi Ojeleye ήταν και πάλι σε εξαιρετική κατάσταση σκοράροντας 16 πόντους χάνοντας μόνο ένα σουτ, ενώ αυτή τη φορά μέσα στους κορυφαίους σκόρερ είχαμε δύο από τους όχι συνηθισμένους παίκτες καθώς ακολούθησε ο Claver με 15 πόντους και ο Lopez-Arostegui με 14.

Lega Basket (Ιταλία)

Ολίμπια Μιλάνο

Η Ολίμπια Μιλάνο δυσκολεύτηκε, αλλά έκαμψε την αντίσταση της Νάπολι επικρατώντας με 86-84 με το σουτ του Tomislav Zubcic των Ναπολιτάνων στην κόρνα της λήξης να είναι εκπρόθεσμο για καλή τύχη της ομάδας του Messina. Ο Nicolo Melli συνεχίζει να βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα το τελευταίο διάστημα και συγκέντρωσε και πάλι την υψηλότερη αξιολόγηση (26) σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Μέσα στους κορυφαίους σκόρερ συνεχίζει σταθερά το δίδυμο των Shields και Mirotic που σημείωσε 18 και 21 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να μαζεύει μάλιστα και 8 ριμπάουντ. Με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα συνέβαλαν οι Hall και Flaccadori. Για 4 λεπτά αγωνίστηκε ο Maodo Lo.

Βίρτους Μπολόνια

Το παιχνίδι κορυφής ανάμεσα στην πρωτοπόρο Μπρέσια και τη Βίρτους μόνο ως τέτοιο δεν έμοιαζε καθώς η ομάδα της Μπολόνια κυριάρχησε και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση όπως δηλώνει το τελικό 73-87 πατώντας έτσι στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με τον Marco Belinelli να είναι πρώτος σε πόντους (17), αλλά και με καλά ποσοστά αυτή τη φορά (4/4 τρίποντα, 2 άστοχα δίποντα) μοιράζοντας επιπλέον και 4 ασσίστ, η Βίρτους έκανε «πάρτι». Ακολούθησαν σε διψήφιο αριθμό πόντων οι Polonara (14 π.), Abass (13 π., 5 ριμπ., 1 μπλοκ), Lundberg (12 π., 4 ρ.) και, τέλος, ο Pajola με 10 πόντους και 5 ασσίστ. Δεν χρειάστηκε καν ένα μεγάλο ματς του Tornike Shengelia δηλαδή, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο για 18 λεπτά μένοντας στους 8 πόντους και τα 4 ριμπάουντ. Σε μέτρια μέρα μόνο ο Dunston που σε 22 λεπτά έμεινε στους 2 πόντους επιχειρώντας ωστόσο μόλις ένα (εύστοχο) σουτ.

BBL (Γερμανία)

Μπάγερν

Η Μπάγερν «επιβίωσε» στο παιχνίδι με το μαχητικό Αμβούργο αποσπώντας μια οριακή νίκη με 81-80. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Laso, οι Bonga και Harris με 14 πόντους, ο Weiler-Babb που αγωνίστηκε για 34 λεπτά και σημείωσε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 3 κλεψίματα, αλλά και ο καθοριστικός Ibaka με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ εκ των οποίων το ένα ήταν στην τελευταία άμυνα που εξασφάλισε έτσι το διπλό της ομάδας του. Ο Bolmaro ακολούθησε με 10 πόντους. Άστοχοι με 0/4 τρίποντα ο καθένας οι Francisco (8 π.) και Edwards (4 π.).

Άλμπα Βερολίνου

Η Άλμπα επικράτησε εκτός έδρας των πρωτοπόρων της βαθμολογίας Νάινερ Κέμνιτς με 79-84. Ο Sterling Brown ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Hermansson σημείωσε 13 πόντους και 5 ασσίστ, ενώ από 10 πόντους πρόσθεσαν οι Wetzell και Thiemann, με το δεύτερο να έχει ακόμα 5 ριμπάουντ και 3 ασσίστ. Στους 9 ο Thomas. 6 ριμπάουντ για τους Olinde (4 π.) και Schneider (3 π.).

LKL (Λιθουανία)

Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις απέσπασε το διπλό από την έδρα της Σιαουλιάι χωρίς να συναντήσει κάποια δυσκολία όπως δείχνει και το τελικό 69-92. Κορυφαίοι σε αξιολόγηση ο Edmond Sumner (14 π., 5 ρ., 4 ασσίστ, 2 κλεψ.) και ο Laurynas Birutis με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μία τάπα. Ο Brady Manek σημείωσε και αυτός με τη σειρά του 14 πόντους σε 17 λεπτά, ενώ από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα σε 17 λεπτά παρουσίας πέτυχαν οι Evans (4 ασσίστ) και Hayes (5 ριμπ.). Οι Dimsa και Giedraitis πέτυχαν από 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Basket League (Ελλάδα)

Ολυμπιακός

Η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα στην Πάτρα δεν ήταν παρά μια προπόνηση για τον Ολυμπιακό που πέρασε νικηφόρα από την έδρα των ουραγών του ελληνικού πρωταθλήματος με 63-93. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πολυτιμότερος για τους ερυθρόλευκους με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και ισάριθμα κλεψίματα σε 25 λεπτά. Ακολούθησαν οι Canaan και Peters με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ σε διψήφια επίπεδα πρόσφεραν και οι Λαρεντζάκης, Wright με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για 17 λεπτά αγωνίστηκε ο Williams-Goss που έμεινε στους 2 πόντους, μοιράζοντας ωστόσο 6 ασσίστ. Ξεκουράστηκε ο καταπονημένος Walkup, τη θέση του οποίου έλαβε ο Μήτρου-Λονγκ που σημείωσε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Παναθηναϊκός

Επίδειξη δύναμης και για τον Παναθηναϊκό που «σκόρπισε» εντός έδρας τον Προμηθέα Πάτρας με 93-62. Πρώτος σε σκορ, αλλά και χρόνο συμμετοχής ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 14 πόντους (4/4 σουτ), αλλά την υψηλότερη αξιολόγηση σημείωσε ο Juancho Hernangomez που σε 21,5 λεπτά σημείωσε 13 πόντους (5/6 σουτ), 4 ριμπάουντ και ισάριθμες ασσίστ. Είναι φανερό ότι ο Ergin Ataman θέλησε να ξεκουράσει τους καταπονημένους βασικούς (Σλούκας άποντος σε 10 λεπτά, Lessort μόλις 6,5 λεπτά συμμετοχής) και να δώσει χρόνο σε παίκτες που είναι πίσω στο rotation, όπως επίσης και ο Vildoza που σε 20 λεπτά πέτυχε 10 πόντους και μοίρασε 6 ασσίστ. Ακόμα, ο Μωραΐτης βοήθησε με 12 πόντους σε 16,5 λεπτά και 12 και 11 πόντους αντίστοιχα συμπλήρωσαν οι Nunn (5 ασσίστ) και Grigonis.

Πρωτάθλημα Ισραήλ

Μακάμπι

Η Μακάμπι «καθάρισε» την αναμέτρηση με αντίπαλο την Ιρόνι Κιρυάτ στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα όπου σημείωσε επί μέρους σκορ 26-6 επικρατώντας τελικά με 91-72. Ο Jasiel Rivero ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας του με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κερδισμένα φάουλ. Αλάνθαστος με 5/5 δίποντα ο Josh Nebo σημείωσε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ψηλά στη λίστα των σκόρερ βρέθηκαν ακόμα ο Blatt (15 π., 3 ριμπ., 4 ασσίστ) και ο Baldwin (12 π., 4 ασσίστ, 3 λάθη).

ABA Liga (Αδριατική)

Παρτιζάν

Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, η Παρτιζάν επικράτησε εκτός έδρας της Ντέρμπι στην Ποντγκόριτσα με 84-78. Ο Balsa Koprivica έδωσε ένα μικρό show με 20 πόντους (8/10 δίπ., 4/4 βολ.) και 8 ριμπάουντ. Το δίδυμο των Nunnally και Punter έκανε τη μεγαλύτερη δουλειά στο σκοράρισμα με τους δύο Αμερικανούς να σημειώνουν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Χαμηλός χρόνος συμμετοχής για τους Caboclo και Kaminsky που σκόραραν από 4 πόντους ο καθένας.

Ερυθρός Αστέρας

«Θύμα έκπληξης» έπεσε ο Ερυθρός Αστέρας στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Μέγκα Λεκς που έφυγε με το διπλό από στη Σταρκ Αρένα με 83-89. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ωστόσο δεν ανησυχεί προς το παρόν για την πρωτιά της βαθμολογίας διατηρώντας προβάδισμα που πλέον είναι στις δύο νίκες διαφορά από το δεύτερο. Ο Adam Hanga ήταν πρώτος σε πόντους (22) και αξιολόγηση (19) για την ομάδα του. Ακολούθησε ο Nemanja Nedovic με 16 πόντους, αλλά με μεγάλη αστοχία (4/18 σουτ), ενώ σε διψήφια αξιολόγηση μετά βρέθηκαν μόνο οι Davidovac και Mitrovic που σημείωσαν 9 και 8 πόντους αντίστοιχα μαζί και 6 ριμπάουντ ο καθένας. 9 πόντους σημείωσε ο Giedraitis, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες κινήθηκαν στη μετριότητα (Bolomboy, Tobey από 5 πόντους, Teodosic 3 πόντοι σε 17 λεπτά με 2 ασσίστ και 4 λάθη).

LNB (Γαλλία)

Μονακό

Η Μονακό πήρε την άτυπη «εκδίκηση» της από τη Στρασμπούργκ μετά την ήττα στο κύπελλο την προηγούμενη εβδομάδα επικρατώντας εντός έδρας με 92-78. MVP του αγώνα ο Alpha Diallo που σημείωσε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασσίστ φτάνοντας τις 28 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ακολούθησε ο Yakuba Ouattara με 14 πόντους και οι Loyd και Strazel με 13 και 12 αντίστοιχα. 10 πόντους και 5 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Jaiteh ο οποίος υπέπεσε όμως σε 5 λάθη. Εκτός έμειναν οι James και Motiejunas. Για 5 λεπτά αγωνίστηκε ο Jaron Blossomgame.

Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν ξεπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της Γκραβελίν επικρατώντας με 86-83 στην παράταση. Πρωταγωνιστές της νίκης ο Paris Lee με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασσίστ και ο Mike Scott που ήταν ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ. Αμφότεροι συγκέντρωσαν από 25 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Με 10 και 9 πόντους αντίστοιχα ακολούθησαν οι Luwawu-Cabarrot και Lauvergne. Εκτός ο De Colo.

BSL (Τουρκία)

Εφές

Η Εφές επικράτησε εκτός έδρας σε μια δύσκολη αναμέτρηση με αντίπαλο τη Μανίσα με 76-81. Ο Will Clyburn αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασσίστ σε 36 λεπτά (29 efficiency - δίχως τα φάουλ). Οι Willis και Thompson (6 ασσίστ) ακολούθησαν με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο clutch παίκτης του αγώνα ήταν ο Elijan Bryant που ευστόχησε στο τρίποντο που σχημάτισε το 76-79 στο τελευταίο λεπτό. Ο Αμερικανός σημείωσε συνολικά 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ. 10 πόντους πρόσθεσε ο Ercan Osmani. 7 πόντους και 6 ριμπάουντ κατέγραψε ο Daniel Oturu.

Φενερμπαχτσέ

Περίπατος ήταν η αναμέτρηση στη Σμύρνη με αντίπαλο την Πετκίμ για τη Φενερμπαχτσέ καθώς η ομάδα του Sarunas Jasikevicius «σκόρπισε» την τοπική ομάδα με 59-81. Ο Yam Madar σημείωσε την υψηλότερη αξιολόγηση (efficiency) με 21 μονάδες σημειώνοντας 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασσίστ. Το δίδυμο των Καλάθη (11 π., 3 ρ., 6 ασσίστ) και Παπαγιάννη (12 π., 8 ριμπάουντ) έκανε επίσης τη διαφορά. Ακολούθησαν με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα οι Hazer και Sestina. Ο Dorsey σε 21 λεπτά έμεινε στους 4 πόντους (2 ranking). 8 πόντους σε 20 λεπτά πέτυχε ο Biberovic (5 ranking).